We are a leading Manufacturer of single lever diverter upper part, florentine short body bib cock, florentine long body bib cock, florentine brass pillar cock, florentine brass angle cock and florentine 2 in 1 bib cock from Jamnagar, India.
₹ 1370 / Piece Get Latest Price
| Diverter Type | 2 Inlet 2 Outlet |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Brand | Flamingo |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Plate Shape | Round |
| Handle Type | Lever |
| Handle Shape | Turbo |
| Suitable For | Spout, Overhead Shower, Hand Shower |
| Suitable Fittings | Single Lever Diverter |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
| Single Lever Diverer | Upper Parts |
₹ 1515 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Warranty | 10 Years |
| Spout Type | Foam Flow Aerator |
| Cartridge/Spindle Size | 20 mm |
| Handle Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | FL-01 |
| Size | 20mm |
| Brand | Flamingo |
| Handle Design | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1770 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Brand | Flamingo |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Model Name/Number | FL-02 |
| Size | 20mm |
| Handle Design | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1840 / Piece Get Latest Price
| Type | Short Body Pillar Cock |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Type | Single Knob |
| Usage/Application | Wash Basin |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Application Area | Wash Area |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1325 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Type | One Way Angle Cock |
| Handle type | Quater Turn |
| Brand | Flamingo |
| Surface finish | Chrome plated |
| Connection type | Male thread |
| Media | Water |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 3/4" |
₹ 1970 / Piece Get Latest Price
| Product Type | 2-Way Bib Cock |
| Weight | 650 g |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Brand | Flamingo |
| Handle Control | Single Handle |
| Spindle Type | Quarter Turn |
| Cartridge/Spindle Size | 20 mm (3/4 Inch) |
| Flange | With Flange |
| Handle Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | FL-05 |
| Inlet Size | 20 mm (3/4 inch) |
| Size | 20mm |
| Warranty | 10 Years |
| Handle Design | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1595 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Trim Shape | Round |
| Type | Concealed Stop Cock |
| Material | Brass |
| Brand | Flamingo |
| Finish | Chrome Plated |
| Application | Shower |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Model Name/Number | FL-07 |
| Series | Florentine Collection |
| Warranty | 10Years |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2575 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 25 mm |
| Usage | Industrial Toilet |
| Operation | Manual |
| Inlet Size | 25 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting | Concealed |
| Flush Type | Single Flush |
| Water Pressure | High Pressure |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3075 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Wash Basin |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Connection Size | 15 mm |
| Spout Shape | Swan Neck |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Application Area | Wash Basin |
| Flow Type | Foam Flow |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2915 / Piece Get Latest Price
| Type | Wall Mounted |
| Tap Type | Sink Cock |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Kitchen |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connection Size | 20 mm |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7610 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Flow Type | Foam Flow |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| 3/4 | 2 In 1 Wall Mixer |
₹ 7680 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Application Area | Bathroom |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| 3/4 | 3 In 1 Wall Mixer |
Ketan Kothiya (Owner)
Mirali Enterprise
Plot No 6, Kapileshwar Industrial Estate, Street No.2, Near Kansumara
Jamnagar - 361004, Gujarat, India