Leading Manufacturer of concealed stop cock 20 mm, brass pillar cock, 25mm brass flush valve, brass wall mounted sink cock casted spout, concealed stop cock 15 mm and 2 in 1 bib cock from Jamnagar.
₹ 1445 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Trim Shape | Square |
| Type | Concealed Stop Cock |
| Material | Brass |
| Brand | Flamingo |
| Finish | Chrome Plated |
| Application | Shower |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Model Name/Number | AR-08 |
| Series | ARYA Collection |
| Warranty | 10 Years |
| Product Code | AR-08 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1285 / Piece Get Latest Price
| Finish | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| Handle Type | Single Knob |
| Usage/Application | Wah Basin |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Application Area | Wash Basin |
| Brand | FLAMINGO |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1530 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Flush Valve |
| Valve Size | 25 mm |
| Finish | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| End Connection Type | Flanged |
| Automation Grade | Manual |
| Connection Size | 1 inch |
| Connection Type | Female Thread |
| Application | Toilet |
| Maximum Pressure | Full Pressure |
₹ 2565 / Piece Get Latest Price
| Type | Wall Mounted |
| Tap Type | Casted Sink Cock |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Kitchen |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1225 / Piece Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Trim Shape | Square |
| Type | Concealed Stop Cock |
| Material | Brass |
| Brand | Flamingo |
| Finish | Chrome Plated |
| Application | Shower |
| Model Name/Number | AR-07 |
| Series | Arya |
| Warranty | 10Years |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1640 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Brand | FLAMINGO |
| Handle Control | Double Handle |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Flange | With Flange |
| Handle Material | Zinc |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Two Way |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | AR-05 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1560 / Piece Get Latest Price
| Type | Wall Mounted |
| Tap Type | Sink Cock |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Kitchen |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 945 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Nozzle Size | 1/2 inch |
| End Connection | Male Thread |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Finish | Chrome Plated |
| Size | 15mm |
| Brand | FLAMINGO |
| Color | CHROME |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Item Code | AR-04 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Series | ARYA Collection |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 945 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Bib Cock |
| Weight | 345g |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Handle Material | Zinc |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Short Body |
| Model Name/Number | ARYA COLLECTION |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 595 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Type | One Way Angle Cock |
| Handle type | Square |
| Brand | Flamingo |
| Surface finish | Chrome plated |
| Connection type | Male thread |
| Media | Water |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Model Number | AR-04 |
| Surface Finishing | Chrome |
| Material | Brass |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Inlet Size | 15mm |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Brand | FLAMINGO |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Finish | Chrome Plated |
| Model Name/Number | AR-02 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5095 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Flow Type | Foam Flow |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Warrnty | 10Years |
₹ 1455 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | Brass |
| Body material | Brass |
| Brand | Flamingo |
| Surface finish | Chrome plated |
| Outlet type | 2 threaded outlets |
| Handle type | Square |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Usage | Health faucet & jet |
| Connection type | Male thread |
| Country of Origin | Made in India |
| Waranty | 10Years |
₹ 1630 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Basin |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Connection Size | 15 mm |
| Spout Shape | Swan Neck |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3645 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Flow Type | Foam Flow |
| Number Of Handles | Double Handle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3990 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Dual Lever |
| Spout Type | Fixed Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Bathroom Fittings |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Foam Flow |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3385 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Spout Type | Swinging Spout |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Kitchen |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome |
| Number Of Handles | Double Handle |
| Application Area | Kitchen Sink |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5880 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Application Area | Bathroom |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Waranty | 10Years |
₹ 4775 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Three Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Flow Type | Rain |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Application Area | Shower Area |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2615 / Piece Get Latest Price
| Finish | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| Handle Type | Single Knob |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Application Area | Table Top Wash Basin |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2655 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Connection Size | 15 mm |
| Spout Shape | Square Spout |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Application Area | Wash Basin |
| Flow Type | Foam Flow |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Ketan Kothiya (Owner)
Mirali Enterprise
Plot No 6, Kapileshwar Industrial Estate, Street No.2, Near Kansumara
Jamnagar - 361004, Gujarat, India