Prominent & Leading Manufacturer from Jamnagar, we offer brass sink mixer tap, short body bib cock, long body bib cock, nozzle bib cock, swan neck cock and brass sink cock.
₹ 3020 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Quater Turn |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Material | Brass |
| Hole Configuration | Two Hole |
| Flow Type | Foam Flow |
| Usage/Application | Kitchen |
| Design | Italian |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering Flamingo brand
Its sleek chrome finish complements modern kitchen aesthetics, while the pull-out hose feature enhances versatility during kitchen tasks.
100% made in India
Double plating
Easy to assemble
10 years warranty for residential
3 years warranty for commercial
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Warranty | 10 Years |
| Spout Type | Foam Flow Aerator |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm |
| Handle Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Model Name/Number | KU-01 |
| Size | 15mm |
| Brand | Flamingo |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 970 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Brand | Flamingo |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Model Name/Number | KU-02 |
| Size | 15mm |
| Handle Design | Modern |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 915 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Nozzle Size | 1/2 inch |
| End Connection | Male Thread |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Size | 15mm |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Model Name/Number | KU-19 |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Series | Kushaq Collection |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Wash Basin |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Connection Size | 15 mm |
| Spout Shape | Swan Neck |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1495 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Tap Type | Sink Cock |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Kitchen |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Brand | Flamingo |
| Size | 15mm |
| Coating | Chrome |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1025 / Piece Get Latest Price
| Size | 15 mm |
| Trim Shape | Round |
| Type | Concealed Stop Cock |
| Material | Brass |
| Brand | Flamingo |
| Finish | Chrome Plated |
| Application | Shower |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Model Name/Number | KU-07 |
| Series | Kushaq Collection |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1490 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Brand | Flamingo |
| Handle Control | Double Handle |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Flange | With Flange |
| Handle Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Two Way |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Size | 15mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1235 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Trim Shape | Round |
| Type | Concealed Stop Cock |
| Material | Brass |
| Brand | Flamingo |
| Finish | Chrome Plated |
| Application | Shower |
| Model Name/Number | KU-08 |
| Series | Kushaq Collection |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3180 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Flow Type | Foam Flow |
| Number Of Handles | Double Handle |
| Application Area | Bathroom |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2375 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Wash Basin |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Connection Size | 15 mm |
| Spout Shape | Casted Swan Neck |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1310 / Piece Get Latest Price
| Usage | Industrial Toilet |
| Size | 1" (25mm) |
| Valve Size | 25 mm |
| Operation | Manual |
| Valve Type | Concealed Valve |
| Inlet Size | 25 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Pressure Rating | PN32 |
| Finish | Chrome Plated |
| Body Material | Cast Brass |
| Mounting | Concealed |
| Handle Type | Knob Handle |
| Material | Brass |
| Maximum Pressure | Full Pressure |
| End Connection Type | Union |
| End Connection | Threaded |
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Type | Short Body Pillar Cock |
| Finish | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| Handle Type | Single Knob |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Application Area | Wash Area |
| Brand | Brass |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3490 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Dual Lever |
| Spout Type | Curve Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Bathroom Fittings |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Foam Flow |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4590 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Flow Type | Foam Flow |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Flamingo |
₹ 4220 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Three Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Flow Type | Rain |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Application Area | Shower Area |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | Brass |
| Type | One Way Angle Cock |
| Handle type | Square |
| Brand | Flamingo |
| Surface finish | Chrome plated |
| Connection type | Male thread |
| Media | Water |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Body material | Brass |
| Usage | Toilet health faucet |
| Working pressure | 1.0 MPa |
| Warranty | 7 year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5260 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | Three Handle |
| Application Area | Bathroom |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Wall Mounted | 3 In 1 Wall Mixer |
₹ 2550 / Piece Get Latest Price
| Finish | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| Handle Type | Single Knob |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Application Area | Table Top Wash Basin |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2290 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Tap Type | Casted Sink Cock |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage/Application | Kitchen |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Brand | Flamingo |
| Size | 15mm |
| Color | Silver |
| Coating | Chrome |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1320 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 15 mm |
| Handle type | Quater Turn |
| Brand | Flamingo |
| Surface finish | Chrome plated |
| Connection type | Male thread |
| Media | Water |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Type | Angle Cock |
| Model Name/Number | KU-05 |
| Series | Kushaq Collection |
| Warranty | 10Years |
| Country of Origin | Made in India |
Ketan Kothiya (Owner)
Mirali Enterprise
Plot No 6, Kapileshwar Industrial Estate, Street No.2, Near Kansumara
Jamnagar - 361004, Gujarat, India