We are a leading Manufacturer of jaquar single lever high flow diverter, brass waste coupling, brass extension nipple, brass flush spindle bonate flush, metropole flush valve and mouth operating faucets from Jamnagar, India.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Product Type | Divertor |
| Material | Brass |
| Style | 4 Way |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 370 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Material | Brass |
| Thread Type | Full Thread |
| Usage/Application | Bathroom Sink |
| Color | Silver |
| Rust Free | Yes |
| Waste Coupling Type | Flat |
| Finish | Chrome |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 58 / Piece Get Latest Price
| Thread Type | BSP |
| Nominal Pipe Size | 1 inch |
| Shape | Round |
| Brand | Flamingo |
| Material | Brass |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Surface Finish | Chrome Plated |
| End Connection Type | Threaded |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1225 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Flush Valve |
| Size/Dimension | 25 mm |
| Spindle Size | 25 mm |
| Material Grade | Lead Free Brass |
| Operation | Half Turn |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Thread Type | BSP |
| Surface Finish | Chrome Plated |
| Brand | Flamingo |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4855 / Piece Get Latest Price
| Usage | Toilet |
| Operation | Push Type |
| End Connection Type | Union |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting | Concealed |
| Material | Brass |
| Maximum Pressure | High Pressure |
| Water Pressure | High Pressure |
| Valve Size | 40 mm |
| Inlet Size | 25 mm |
₹ 1855 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Pillar Cock |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish / Color | Chrome Plated |
| Handle/Control Type | Quarter Turn |
| Brand | Jaguar |
| Warranty | 10 Years |
| Features | Foam Flow, 360 Degree Swivel |
| Application | Bathroom |
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Plug Size | 1/2 in |
| Product Type | Bib Tap |
| Finish | Chrome Plated |
| Head Type | Hex Head |
| Size | 1/2 inch |
| Thread Type | BSP |
| Pressure Class | 600 |
| Coating | Chrome Plated |
| Material | Brass |
| Brand | Flamingo |
| Surface Finishing | Chrome |
| Model Number | P-1010 |
| Connection | Male, Female |
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M10 |
| Total Length | 100 mm |
| Material | SS |
| Usage/Application | Bathroom Fittings |
| Usage | Basin |
| Finish | Chrome Plated |
| Thread Type | Double Thread |
| Size | 120 mm |
| Brand | Flamingo |
| Model Number | P-1012 |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Toilet |
| Operation | Push Type |
| End Connection Type | Threaded |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material | Brass |
| Finish | Black |
| Mounting | Concealed |
| Material | Brass |
| Maximum Pressure | High Pressure |
| Valve Size | 40 mm |
| Inlet Size | 25 mm |
₹ 555 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Bib Cock |
| Weight | 200 g |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Brand | FLAMINGO |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Size | 15MM |
| Warranty | 10 Years |
| Spout Type | Long Body |
| Inlet Connection Size | 15 mm (1/2 Inch) |
₹ 145 / Piece Get Latest Price
| Pipe Size | 1/2 inch |
| Length | 24 inch (2 ft) |
| Pipe Length | 450 mm (18 inch) |
| Material | PVC |
| Usage | Wash Basin |
| End Connection Type | Faucet Nut |
| Working Pressure | 16 bar |
| Is It Rust Proof | yes |
| Is It Flexible | No |
| Inner Hose | 15mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1455 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Concealed |
| Port Size | 25 mm |
| Valve Size | DN25 |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Flow Characteristic | On Off |
| Media | Water |
| Actuation | Manual |
| Operation | Manual |
| Body Material | Brass |
| End Connection | Threaded |
| Operating Pressure | 20 bar |
| Body Style | Globe Type |
| Connection Type | Union Thread |
| Material | Brass |
| Power | Manual |
| Flow Rate | 5 |
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Type | Single Knob |
| Material | Brass |
| Connection Size | 15 mm |
| Application Area | Wash Basin |
| Surface Finishing | Chrome |
| Model Number | TR-903 |
| Brand | Flamingo |
| Mounting Type | Deck Mounted |
₹ 430 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 202 |
| Material Grades | SS304 |
| Surface Finish | Matte Finish |
| Bearing Bar Size | 25x3 mm |
| Shape | Square |
| Load Class | Heavy Duty |
| Bar type | Plate |
| Load Capacity | Heavy Duty |
| Panel Size | 600x600 mm |
| Bearing Bar Type | Serrated |
| Usage Area | Drain Cover |
| Thickness | 10 mm |
| Bearing Bar Pitch | 25 mm |
| Cross Bar Pitch | 50 mm |
₹ 365 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch (15mm) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| End Connection | Male x Female |
| Handle Type | Lever Handle |
| Ball Material | Brass |
| Brand | Zoloto |
| Body Material | Chrome-Plated Brass |
| Pressure Rating | PN 25 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Cartridge Type | Ceramic Cartridge |
| Application | Bib Tap |
| Operation | Quarter Turn |
| Inlet Type | Female Thread |
| Material Grade | Lead Free Brass |
| Brand | Flamingo |
| Material | Brass |
| Model Number | P-1020 |
| Size | 1/2" to 1" |
| Pressure Resistance | 70 Bar |
| Hardness | 1100Hv5 |
Ketan Kothiya (Owner)
Mirali Enterprise
Plot No 6, Kapileshwar Industrial Estate, Street No.2, Near Kansumara
Jamnagar - 361004, Gujarat, India