Providing you the best range of short body bib cock, long body bib cock, pillar cock tap, brass angle cock, 2 in 1 bib cock and 15mm concealed stopcock with effective & timely delivery.
₹ 790 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Body Type | Bib Cock |
| Weight | 301-400 gm |
| Control Mechanism | Quarter Turn |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm |
| Cartridge / Spindle Size | 15 mm |
| Inlet Connection Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Finish & Color | Chrome Plated |
| Spout Type | Foam Flow |
| Warranty | 10 Years |
| Brand | Jaquar |
| Handle Design | Knob |
₹ 905 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Material | Brass |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Silver |
| Finish | Chrome Plated |
| Finish/Coating | Chrome Plated |
| Handle Design | Knob |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm |
| Flange Included | Yes |
| Warranty | 10 Years |
₹ 1015 / Piece Get Latest Price
| Brand Name | Flamingo |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Control Mechanism | Quarter Turn |
| Warranty | 10 Years |
| Has Flange | Yes |
| Connection Size | 15 mm (1/2 inch) |
| Feature | Details |
| Brand | Flamingo |
| Material | High-Quality Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Usage | Wash Basin / Sink |
| Warranty | Up to 10 Years (Residential) |
₹ 610 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Handle type | Triangular |
| Brand | Flamingo |
| Surface finish | Chrome plated |
| Connection type | Male thread |
| Media | Water |
| Body material | Brass |
| Usage | Toilet health faucet |
| Working pressure | 1.0 MPa |
| Warranty | 7 year |
₹ 1510 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Handle Control | Double Handle |
| Cartridge/Spindle Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Cartridge Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Flange | With Flange |
| Warranty | 10 Years |
₹ 1115 / Piece Get Latest Price
| Size | ½ inch |
| Type | Full Turn |
| Trim Shape | Round |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Application | Shower |
| Cartridge Size | 15 mm |
| Installation Type | Wall Concealed |
| Warranty | 7 Year |
| Specification | Details |
| Inlet/Outlet Size | 15mm (1/2 Inch) |
| Material | Heavy-Duty Brass |
| Finish | High-Gloss Chrome Plated |
| Operation | Quarter-Turn Ceramic Disc |
| Installation | Concealed (In-Wall) |
| Working Pressure | Designed for 0.5 to 5 Bar |
| Warranty | 10 Years (Residential Use) |
₹ 1485 / Piece Get Latest Price
| Usage | WC |
| Operation | Manual |
| Inlet Size | 25 mm |
| Body Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting | Concealed |
| Flush Type | Single Flush |
| Water Pressure | High Pressure |
| Brand | Zoloto |
| Feature | Details |
| Product Type | Concealed Flush Cock |
| Size | 25 mm (Standard Inlet/Outlet) |
| Material | High-Grade Brass Body |
| Finish | Polished Chrome |
| Installation | Wall Mounted (Concealed) |
| Application | Toilet/WC Flushing Systems |
₹ 1645 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Connection Size | 15 mm |
| Spout Shape | Swan Neck |
| Application Area | Wash Basin |
| Flow Type | Foam Flow |
| Warranty | 10 Year |
| Brand | Jaquar |
| Feature | Specification |
| Material | Solid Brass / Premium Chrome Plating |
| Installation | Deck Mounted / Single Hole |
| Spout Type | 360° Swivel High-Arch |
| Pressure Range | Optimal at 0.5 Bar to 5.0 Bar |
| Technology | Quarter-Turn Ceramic Disc |
₹ 2515 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Connection Size | 15 mm |
| Spout Shape | Square Spout |
| Application Area | Wash Basin, Bathroom |
| Flow Type | Foam Flow |
| Warranty | 10 Year |
| Brand | Kohler |
₹ 1485 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Tap Type | Wall Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Sink Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Application Area | Kitchen Sink |
| Flow Type | Foam Flow |
| Warranty | 10 Year |
| Brand | Kohler |
₹ 2315 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Tap Type | Wall Mounted |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Connection Size | 15 mm |
| Number Of Handles | Single Handle |
| Application Area | Kitchen Sink |
| Flow Type | Foam Flow |
| Warranty | 10 Year |
| Brand | Jaquar |
| Feature | Details |
| Material | Solid Brass |
| Finish | Polished Chrome |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Operation | Single Lever (Quarter Turn) |
| Inlet Size | 15 mm |
| Warranty | 10-Year Limited Warranty (on spindle/manufacturing defects) |
₹ 3590 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Spout Type | Swinging Spout |
| Material | Brass |
| Handle Type | Two Lever |
| Finish | Chrome |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Application Area | Kitchen Sink |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
₹ 5165 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Flow Type | Foam Flow |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Application Area | Shower Area |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
₹ 5880 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Three Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Flow Type | Foam Flow |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | 3 Handle |
| Application Area | Bathroom |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
₹ 2430 / Piece Get Latest Price
| Brand Name | Flamingo |
| Material | Brass |
| Height | High Neck 12" |
| Finish | Chrome Plated |
| Control Mechanism | Quarter Turn |
| Warranty | 10 Years |
| Has Flange | Yes |
| Connection Size | 15 mm (1/2 inch) |
₹ 4115 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Dual Lever |
| Spout Type | Curve Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Foam Flow |
| Material | Brass |
| Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Warranty | 10 Year |
| Water Saving | Yes |
₹ 885 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Inlet Size | 1/2 inch |
| Nozzle Size | 1/2 inch |
| End Connection | Male Thread |
| Handle Type | Knob |
| Finish | Chrome Plated |
| Working Pressure | 10 kg/cm² |
| Application | Garden |
| Color | Chrome |
| Flow Control | On Off |
₹ 4675 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Three Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Flow Type | Foam Flow |
| Mounting Type | Concealed |
| Number Of Handles | 3 Handle |
| Application Area | Bathroom |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
Brand: Flamingo Faucet
Material: Likely Brass body with Chrome plating
Configuration: 3 Handles / Levers
Backplate: Rectangular, polished
₹ 3155 / Piece Get Latest Price
| Brand | Flamingo |
| Handle Type | Two Lever |
| Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Flow Type | Foam Flow |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number Of Handles | 2 Handle |
| Application Area | Bathroom |
| Connection Size | 15 mm |
| Warranty | 10 Year |
₹ 1385 / Piece Get Latest Price
| Body material | Brass |
| Size | 1/2 inch |
| Brand | Flamingo |
| Surface finish | Chrome plated |
| Handle type | Triangular |
| Connection type | Male thread |
| Media | Water |
| Usage | Toilet health faucet |
| Working pressure | 1.0 MPa |
| Warranty | 7 year |
Maximize functionality with a single plumbing point.
The Flamingo 2-in-1 Angle Cock is a high-performance, dual-outlet valve designed for the contemporary bathroom and kitchen. This versatile fixture allows you to control water flow to two separate connections—such as a health faucet and a toilet cistern, or a washbasin tap and a water purifier—using only one wall inlet.
*Technical Specifications*
FeatureDetailsMaterialSolid Brass BodyFinishPolished ChromeHandle TypeErgonomic Square/Lever (Quarter-turn)Inlet Size1/2 Inch (Standard)OutletsDual 1/2 Inch Threaded OutletsInstallationWall-mounted (Includes Decorative Flange)
Ketan Kothiya (Owner)
Mirali Enterprise
Plot No 6, Kapileshwar Industrial Estate, Street No.2, Near Kansumara
Jamnagar - 361004, Gujarat, India